Beslenme ve Spor – Faydalı Bilgiler

Çilek Spor  Merkezleri Beslenme ve Spor Faydali Bilgiler

Sağlıklı ve Estetik Bir Bedene Sahip Olmak Hayatınızın Her Adımını Daha Mutlu Yaşamanızı Sağlayacaktır Cilek Spor Merkezleri

 Küçük yaşlarda yanakları tombul tombul ,oradan oraya koşturan bir bebek size sevimli gelecektir. Tabi ki küçük yaşlarda bir çocukta fazla kilodan dolayı selülit, nefes darlığı vb sorunlar yoktur. Fakat bu sevimlilik fazla uzun sürmeyecek malesef. Okul yıllarının başlamasıyla birlikte ilk başta sınıfın haylazları tarafından kendisine fazla kilolarından dolayı bir lakap takılacak. Çocuğunuz belki her gün okuldan eve geldiğinde ağlayarak gelecek ya da kendisiyle dalga geçenlerle kavga ettiği için okuldan acil bir telefon almış olacaksınız. Bu sebeple eğer tıbbi bir sorun yoksa hamilelik sürecinizden başlayarak bebeğinizin sağlıklı ve ideal kiloda olması için özen gösterin.

Gelelim kendinize , spor yapmak ülkemizde çoğu insanın düşündüğünün aksine sadece fazla kilolu insanların ihtiyacı değildir. Her şeyin elektrikli ve otomatik olduğu evlerimizde yaşıyorsak , odunumuzu toplamak için dağlarda koşmuyorsak , günde 5 saat tarla bahçe çapalamıyorsak düzenli spora ihtiyacımız var demektir. Çünkü insan vücudu kendinde sadece kullandığı kadar kas bulundurur. Kullanmadığınız kaslar 3o’lu yaşlardan sonra günden güne küçülür ve vücudunuzdaki yağ – kas dengesi kaslarınızın aleyhine bozulur. Yağ oranı yüksek bir vücut sadece kötü görünmekle kalmaz , bunun yanında sizin kalp,karaciğer,dalak gibi iç organlarınızdaki yağ oranı da artacağı için organlarınızın çalışma performansı düşer. Bu arada özellikle nereden çıktığı bilinmez ama özellikle ülkemiz kadınlarının bir kısmında kaslara karşı kötü bir bakış vardır. Spor salonuna gelirler ve hemen ”Ben kas istemiyorum” derler. Bana göre bir kadın veya erkeğin kas istemiyorum demesi , ben zengin olmak istemiyorum demek gibi manasız bir şeydir. Kadınlar zaten özel olarak steroid ilaçlar almadığı takdirde erkeksi kaslara genetik olarak isteseler de ulaşamazlar. Dolayısıyla böyle bir korkuya gerek yoktur. Ama ben hiçbir kadının 50’li yaşlarda bile Madonna gibi bir bedene sahip olmayı istemeyeceğini düşünmüyorum. Onun gibilerin de en büyük sırları düzenli,hayat boyu spor ve dengeli beslenmedir. Bazen etrafta görürüz bayan çok zayıftır fakat bedeni de çok yumuşaktır ve sıkı değildir. Bunun da en büyük sebebi kas oranının az olmasıdır. Çünkü sizi sıkı yapan ancak ve ancak kaslardır. Bizler Çilek Spor ve Sorisa Spor olarak yaşam boyu sporu destekliyoruz. www.cilekspor.com Türkiye 3.Kademe Fitness Antrenörü ve Beslenme Uzmanı Uğur Özer

 

Obezite Tüm Dünyanın , Özellikle de Gelişmiş Ülkelerin Sorunu

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 400 milyonun üzerinde obez ve yaklaşık 1.6 milyardan fazla kilolu kişi bulunuyor. Bu rakamların önümüzdeki 4 yıl içinde 700 milyon obeze ve 2.3 milyar fazla kilolu kişiye ulaşması bekleniyor. Obezite konusundaki bu korkutucu rakamlar Türk Obezite Vakfı’nı da harekete geçirdi. Vakıf, önemli sağlık sorunlarına yol açan obezite konusunda kişileri bilinçlendirmek amacıyla Kilo Kontrol Hareketi’ni başlattı. Biz de, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva’dan hem obezite hem de Kilo Kontrol Hareketi hakkında bilgi aldık.

Obezite sorunu Türkiye’de nasıl bir artış izliyor?
Obezitede çok büyük bir artış görülüyor. Kadınlarda yüzde 35, erkeklerde de yüzde 100 obezite artışı var. Türkiye nüfusunda da obezite yüzde 32’ye ulaştı. Kadınlar ve erkekler arasında belirgin bir artış bulunuyor. Erkeklerde obezite daha belirgin bir hızla artıyor. Bel çevresine bakıldığında özellikle abdominal obezite dediğimiz karın bölgesindeki genişleme oluyor. Dolayısıyla obezite Türkiye’de de dünyadaki artış trendini yakalamış durumda.
 

Obezite beraberinde hangi hastalıkları getiriyor?
Obezite, beraberinde insülin direncine yol açıyor ve buna paralel olarak da insülin direnciyle ilişkili olan pek çok hastalık obez kişilerde daha çok görülüyor. Bu hastalıkların başında; şeker hastalığı ve hipertansiyon ile bunlara eşlik eden kalp damar hastalıkları, inmeler, bacak damarlarındaki tıkanıklar yer alıyor. Obezite; karaciğer yağlanması, safra kesesi taşları, bağırsak bozuklukları ile sindirim sistemi, meme ve prostat gibi kanser türlerine de neden olabiliyor. Ayrıca, deri bozuklukları görülebiliyor. Cildin kıvrım bölgelerinde döküntü, akne gibi pek çok deri rahatsızlıkları da olabiliyor; psikolojik problemler görülebiliyor. Üremeyle ilgili sorunlar da ortaya çıkabiliyor.

SAĞLIKLI ZAYIFLAMA

Zayıflamak istiyorsanız öncelikle beslenme düzeninizi ele almalısınız. Diyetin sadece aç kalınarak yapıldığı günler mazide kaldı. Devir; akıllı diyetlerle doya doya zayıflamanın devri. Nasıl mı? İşte formülü…

Yıllardır diyet yapıyorum ama hala fazlalıklarım var”, “En sevdiğim makarnayı ancak rüyamda görüyorum ama hala zayıflayamadım”, “Ne yaparsam yapayım istediğim kiloya bir türlü ulaşamıyorum!..” Siz de bu cümleleri sık sık kuranlardan mısınız? Ne yaparsanız yapın zayıflayamadığınızı ve artık zayıflayamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Bu sorulara yanıtınız “evet” ise sakin olun. Çünkü sorun sizde ya da bedeninizde değil. Sorun, tam da yapmadıklarınızda! Çikolata, ekmek ya da makarna yememenizde. Kısacası, yanlış diyet uygulamalarında ve aç kalışınızda! Oysa, bedeninizi ve ruhunuzu açlığın yarattığı kısır döngüden kurtarıp hedef kilonuza ulaşmanız gerçekten çok kolay. Yeter ki, sağlıklı bir beslenme bilinci edinin. Yeter ki, daha anne rahmine düşer düşmez ilk kazandığımız mucizevi alışkanlığın, yani beslenmenin yaşamsal ve ruhsal önemini kavrayın. Uzman Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar konuyla ilgili, “Sağlığın formülü çok net: Bedende doyum, ruhta doyum ile birleştiğinde sağlık da geliyor. İnsan hayatının önemini vurgulayan bu üçlünün temelinde yer alansa ‘Doyum’ oluyor. Çünkü bedenin mutlu bir şekilde doyması, hem ruhu hem de sağlığı besliyor.